Jak płynnie wprowadzić zmianę w życie?

Jak płynnie wprowadzić zmianę w życie?

Zmiany w życiu są nieuniknione, a jak też możesz się domyślać- czasem niezbędne. Nie zawsze dobrowolne, bywa, że wymuszone przez okoliczności. Bez względu na to, z jakiej przyczyny je podejmujemy, zmiany wiążą się z poczuciem ryzyka i niepewności. Ale to właśnie one często są kluczem  do sukcesu. Jak wprowadzić je w życie płynnie i komfortowo?

Mam dla Ciebie kilka rad, wskazówek, które pomogą Ci powrócić na pole walki, a dodatkowo pomogą wytrwać przy działaniach do ostatecznej realizacji postanowień, ostatecznego wprowadzenia zmian w Twoim życiu. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci też wprowadzić do codzienności to, co jest lepsze i bardziej korzystne dla Ciebie samej. 

1. Wyznacz sobie deadline.

Jako aktywna zawodowo kobieta biznesu wiesz na pewno, jak ważne jest podejmowanie decyzji i ich skuteczne egzekwowanie. Czasami jednak decyzje wydają się zbyt trudne do podjęcia lub ich realizacja przeciąga się w czasie. Właśnie wtedy warto skorzystać z pierwszego kroku, którym jest wyznaczenie sobie deadline’u. 

Ustaw konkretną datę w kalendarzu, na którą planujesz wprowadzenie swojego pomysłu w życie. To pomoże Ci uniknąć odwlekania w nieskończoność i będzie motywacją do systematycznego działania. Pamiętaj, że każda zmiana wymaga czasu i wysiłku, ale jeśli podejmiesz się jej z determinacją, z pewnością osiągniesz swój cel.

Zaplanuj swoje działania, podziel je na etapy i pamiętaj, by krok po kroku realizować swoje zadania.

Nie bój się porażki, one uczą nas najwięcej. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby osiągnąć swój cel w wyznaczonym czasie, a sukces nie będzie już tak odległy.

Twoja determinacja i skuteczność w podejmowaniu decyzji przekładają się na Twój biznes, sukces zawodowy, a co za tym idzie- także w życiu prywatnym. Dlatego nie wahaj się i wyznacz sobie konkretny deadline- to pierwszy, często najważniejszy krok w drodze po szczęście i spełnienie. 

2. Wyznacz check pointy.

Ale co to właściwie oznacza? Otóż, nie wystarczy jedynie wyznaczyć sobie cel i ustalić deadline – musisz również stworzyć cele pośrednie, które będą działać jak punkty orientacyjne  na Twojej drodze.

Przyjmij więc nawyk regularnego przystanku i krótkiej analizy swoich działań. Możesz robić to np. pod koniec każdego tygodnia. Świadomie sprawdzaj, czy podążasz we właściwym kierunku. Dzięki temu będziesz miała pełny obraz swoich postępów i osiągnięć oraz będziesz mogła ocenić, które wydarzenia nie przybliżają Cię w żaden sposób do wyznaczonego celu.

Jednak pamiętaj, aby nie obarczać się zbyt dużą presją. Nasze życie jest pełne nieprzewidywalnych sytuacji, które mogą wpłynąć na plan dnia. Pozwól sobie na pewien margines elastyczności i dostosuj się do zmieniających się okoliczności.

Nigdy nie zapominaj, że Twój postęp jest niezwykle cenny. Świadome docenianie drobnych sukcesów pozwoli Ci zachować motywację i radość z samego procesu. Bądź dumna z siebie i staraj się dostrzegać każdy mały krok naprzód, jaki wykonujesz. 

3. Działaj metodą małych kroków.

Często chcemy jak najszybciej zrealizować nasz cel, aby zobaczyć określone efekty. Inspiracje piętrzą się w naszych myślach, często nie wiemy od czego zacząć lub napoczynamy każde zadanie zbliżające nas do celu, co może być powodem naszej frustracji w drodze do celu. W takim momencie warto znać metodę małych kroków. 

Dlaczego warto stosować tę metodę w biznesie i życiu?

  • Małe kroki doprowadzą Cię do dużego celu – wyznaczenie prostych zadań oraz realizacja małych kroków z sukcesem, oznacza zbliżenie się do wyznaczonego przez Ciebie celu. Zamiast skupiać się na mecie, zaangażujesz się w wykonanie małych kroków.
  • Zwiększysz swoją motywacje i koncentracje – skupisz swoją energię tylko na konkretnym kroku, co zwiększy Twoją motywację do działania.

Z metodą małych kroków jest podobnie jak z wejściem schodami na trzecie piętro. Wchodzimy stopień za stopniem, aby znaleźć się na docelowym piętrze. Wyznaczone zadania są Twoimi stopniami: im bardziej konkretne i proste są zadania, tym łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące będzie dla Ciebie ich wykonanie.


Jak wyznaczyć cel metodą małych kroków?

Krok 1: Zacznij od podzielenia głównego celu, do którego zmierzasz, na mniejsze cele.
Krok 2: Wyznacz zadania, które zrobisz, aby dotrzeć do mety (do głównego celu).
Krok 3: Zacznij wykonywać wyznaczone zadania krok po kroku.

Pamiętaj o tym, że osiągnięcie celu to realizowanie zadań systematycznie krok po kroku. Warto również zacząć postrzegać cel jako naukę. Pozwól sobie na błędy, ponieważ one właśnie są drogą do rozwoju. Wyciągnij lekcje z niepowodzeń, które przytrafią się w trakcie realizacji zadań i spróbuj ulepszyć swoje działanie. Najlepsze pomysły i zadania to te zrobione. 

zmiana dla kobiet

4. Nie skupiaj się za bardzo na detalach.

Niestety, często nasze działania kończą się na ustalonych detalach, a projekt stoi w miejscu, pomimo świetnego planu i dopiętych szczegółów. Co się dzieje, gdy skupiamy się za bardzo na detalach?

Zaczyna się perfekcjonizm.

Jako autorki projektu chcemy, aby został wykonany na najwyższym poziomie. Dlatego przykładamy się mocno do przygotowania wszystkich szczegółów do perfekcji.

Oczywiście ważne jest bycie przygotowaną do określonych zadań, aby dojść do celu małymi krokami. Jednak nadmierne ustalanie wszystkich detali może wzbudzić również strach i niepokój o rezultaty naszych działań. Często również cel może nas przerosnąć i będziemy czuć, że możemy nie sprostać wyznaczonym aktywnościom. W rezultacie zawieszamy drogę do celu i odkładamy ją na później lub prowadzimy do wypalenia się w zawodzie wykonując aktywności za wszelką cenę.

Na czym skupić się w drodze do celu?

To, na czym warto się skupić najbardziej, to wizja naszego działania. Wizja to wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał obszar naszego życia, gdy osiągnę zamierzony cel, a następnie wyznaczenie działań dopasowanych do naszej wizji. Wizja napędza i motywuje nas do działania. 

Co zrobić w pierwszej kolejności, aby zrealizować moją wizję?

  • wyznacz kierunek dotyczący przyszłości: gdzie chcę być w obszarze mojej zmiany za miesiąc/pół roku? Jakie projekty/celę chcę zrealizować do końca tego roku?
  • wyznacz proces (małe kroki), które wprowadzicie w życie: ustal małe kroki, które zaczniesz wprowadzać od razu, aby dotrzeć do Twojej wizji.

Warto mieć jasną i klarowną wizję przyszłości swoich działań, ponieważ będzie to dla Ciebie inspiracją oraz drogowskazem w osiągnięciu celów lub realizacji projektów.

5. Przygotuj się na momenty zwątpienia.

Podczas wprowadzania zmiany w życie nieuniknione są momenty zwątpienia, kiedy wydaje się, że cele są nieosiągalne, bo nie widzimy spektakularnych postępów. 

Momenty zwątpienia są naturalną częścią procesu zmiany. Zamiast ulegać im bez oporu, lepiej wykształcić w sobie postawę wykorzystania ich do nauki, wzrostu i umocnienia naszej determinacji.

Zawsze się pojawiają, więc lepiej się na nie zawczasu nastawić. Kiedy pojawi się jakaś negatywna emocja, pomyśl, że nic złego się nie dzieje, że to naturalnie w sytuacji zmiany. Jeśli poczujesz, że dopadł Cię poważniejszy kryzys – poszukaj zaufanej osoby, która Ci pomoże przez niego przejść – coacha lub psychologa.

Możesz też zastosować technikę “odporną na zwątpienie”:

  • Zrozumienie, że to normalne: Akceptuj, że każdy kto dąży do zmiany, doświadcza chwilowej niepewności. To nie jest znak porażki, ale naturalnej reakcji na nowe wyzwania.
  • Oceniaj postępy, nie tylko wyniki: Zamiast skupiać się wyłącznie na osiąganych celach, warto doceniać również drobne postępy i wysiłki włożone w proces zmiany.
  • Poszukiwanie wsparcia: Dziel się swoimi uczuciami z bliskimi, przyjaciółmi lub mentorami. Czasami spojrzenie z zewnątrz może dostarczyć nowej perspektywy i dodatkowego wsparcia.
  • Samoakceptacja i wybaczanie sobie: Przyjmij, że nie wszystko pójdzie zawsze zgodnie z planem. Bądź łaskawa dla siebie w trudnych chwilach i pamiętaj, że każdy krok naprzód jest sukcesem.

6. Znajdź swoich ambasadorów zmiany.

W trakcie wprowadzania zmiany w życie, kluczowe jest otoczenie się ludźmi, którzy staną się Twoimi ambasadorami zmiany. Ci zaufani sojusznicy pełnią istotną rolę, dostarczając wsparcia, motywacji i mądrych rad w trudnych chwilach. 

Ambasadorowie zmiany to twoi sojusznicy:

  • Zaufani przyjaciele: Wybierz osoby, które znają Cię naprawdę dobrze i potrafią zaoferować obiektywną perspektywę. Ambasadorowie będą Cię wspierać, pomagając odróżnić rzeczywiste wyzwania od nieuzasadnionych przekonań, co pozwoli Ci skoncentrować się na naprawdę istotnych aspektach zmiany.
  • Ludzie sukcesu: Poszukaj osób, które już osiągnęły cele, do których dążysz. Inspirujące rozmowy, blogi, podcasty, filmy dostarczą Ci nie tylko motywacji, ale także praktycznych wskazówek i strategii, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele.
  • Mentorowie: Znalezienie mentorów w obszarze, którym się zajmujesz, może być kluczowe dla Twojego rozwoju. Mentorzy posiadają doświadczenie i wiedzę, które mogą być bezcenne w procesie zmiany.

Znalezienie właściwych ludzi dookoła siebie sprawi, że podróż ku zmianie stanie się bardziej inspirująca i osiągalna. Pamiętaj, że możesz liczyć na profesjonalne wsparcie naszych Ekspertów ( Coachów, Mentorów) w procesie wypracowania celu i konsekwentnej realizacji w zgodzie z Twoimi mocnymi stronami, potrzebami i możliwościami. 

Pozdrawiam serdecznie,

Iwona Firmanty

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn