Jeżeli w Twoim życiu dominuje ciągłe napięcie i pośpiech, już dziś zacznij dbać o swoje lepsze jutro.
Zablokowane emocje są źródłem rożnych dolegliwości. Działają niczym trucizna, która wpływa na Twoje zdrowie. Zmęczenie, ból głowy, skłonność do przeziębień, bóle kręgosłupa, sztywność karku, wysypki, wypadające włosy to tylko niektóre z łagodnych skutków nagromadzonych zabójczych emocji.
Gdy jesteś w ciągłym napięciu to naturalne, że zaczynasz czuć się źle fizycznie. W takiej sytuacji należy jednak zaopiekować się sobą i zadbać o swoje samopoczucie.
Oto przykłady zdrowych metod obniżenia hormonów stresu we krwi:
- Ruch – wysiłek fizyczny wytwarza więcej endorfin, które działają jako substancje przeciwbólowe i przyniosą Ci ulgę. W pracy możesz: pochodzić po klace schodowej; pobiegać po schodach; poskakać w toalecie; przejść się na chwilę do sklepu, przenieść jakieś dokumenty do innego działu, zgnieść stare gazety, pognieść piłeczkę antystresową. Rozejrzy się po Twoi otoczeniu – z pewnością znajdziesz inspiracje. Jeżeli na co dzień towarzyszy Ci mocny stres, to koniecznie dzień zaczynaj lub kończ uprawianiem jakiegoś sportu. Nawet 30 minut już poprawi stan Twojego zdrowia.
- Świadome oddychanie – obniża poziom adrenaliny. Odejdź od biura, wyjdź na dwór lub udaj się do najbardziej spokojnego zakątka w firmie. Weź głęboki wdech nosem, zatrzymaj powietrze w płucach na 3 sekundy i powoli wypuszczaj ustami. Dodaj do tego wizualizację, że wraz z wydychanym powietrzem, wypuszczasz z ciała i myśl całą negatywną energię.
- Krzyk – rozładowuje napięcie. Oczywiście rób to w bezpiecznym dla Ciebie miejscu – w Twoim samochodzie, oddalonej części biura, na klatce schodowej itp. Jeden mocniejszy krzyk może przynieść Ci ulgę.
- Płacz – zbyt często interpretowany jako słabość, tymczasem przynosi poczucie ulgi, rozluźnia mięśnie twarzy. Jeżeli Twój płacz przejdzie w głęboki, taki prosto z brzucha, to tym szybciej rozluźnisz spiętą w wyniku stresu przeponę. Nie zachęcam Cię oczywiście do płaczu na forum, ale w bezpiecznym dla Ciebie miejscu.
- Zaufana osoba – gdy jesteś wśród bliskich osób, Twój mózg zaczyna produkować więcej endorfin (Twojej osobistej szczepionki szczęścia). Inna osoba pozwala też spojrzeć na Twoje sprawy z innej perspektywy. Nie bądź sam ze swoim stresem. Rozmawiaj szczerze o tym co się dzieje. Jeżeli tego nie zrobisz, to albo nagromadzisz w sobie spory „śmietnik” emocjonalny albo zaczniesz go uwalniać najmniej odpowiedni sposób – agresja słowna, agresja fizyczna, zachowania bierno-agresywne (złośliwe) itp.
Pozdrawiam, Iwona Firmanty
Psycholog, Coach ICC, Socjolog, Trener biznesu
Właścicielka firmy szkoleniowej Human Skills
Założycielka projektu Sukces Kobiety Biznes