Co jest najważniejsze w zarządzaniu stresem?

Co jest najważniejsze w zarządzaniu stresem?

Nie zawsze świadomie dbamy o nasze zdrowie i nasze potrzeby. 

Stres dotyka nas każdego dnia. Bardzo ważne jest aby dbać o właściwą profilaktykę i zarządzać własną energią. 

Zarządzanie stresem to bardzo ważny aspekt naszego życia. Podczas szkolenia jakie prowadzimy dla naszych klientów z zakresu zarządzania stresem i emocjami czy też dbania o osobisty wellness, przekazujemy wachlarz wybranych narzędzi.

Zapraszamy do zapoznania się z uniwersalnym zasadami dbania o dobrą kondycję naszej psychiki i naszego organizmu.

Wstęp do technik zarządzania stresem.

 1. Zastanów się co tak naprawdę chcesz zrobić ze swoim życiem zawodowo. Określ swoją ścieżkę kariery, zweryfikuj posiadane kompetencje i talenty. Negatywny stres i napięcie często wynika z tego, że w życiu nie robimy tego co lubimy ale to co nam się przytrafiło.
 2. Naucz się gospodarować swoim czasem – stwórz plan dnia albo nawet tygodnia, spisz rzeczy, które musisz załatwić – zastanów się, co musisz zrobić w pierwszej kolejności, a co może jeszcze zaczekać, zorganizuj sobie odpowiednie warunki pracy.
 3. Bądź bardziej asertywna – naucz się mówić „NIE”, używając komunikatu „Ja.” Pamiętaj o zachowaniu szacunku dla Twojego rozmówcy, ale przede wszystkim do siebie.
 4. Nie bierz zbyt wiele na siebie – stawiaj sobie realistyczne cele, ustal, co chciałabyś osiągnąć i w jakim czasie, sporządź konkretny plan działania, ale bądź przy tym wyrozumiała dla siebie, znajdź czas na pracę, ale i na rozrywkę.
 5. Zaakceptuj fakt, że nie możesz być we wszystkim najlepsza – po prostu zaakceptuj siebie taką, jaką jesteś, nikt nie jest doskonały (choć doskonalenie się jest jak najbardziej wskazane), każdy popełnia błędy – bądź dla siebie tolerancyjna i świętuj nawet te najmniejsze sukcesy.
 6. Patrz z optymizmem w przyszłość – oczekuj najlepszego, nawet jeżeli spotka Cię rozczarowanie, to przynajmniej czas przed nim przeżyjesz bez stresu, a co za tym idzie – będziesz zdrowsza i szczęśliwsza.
 7. Odpoczywaj – zawsze znajdź chwilę dla siebie, zatrzymaj się, zrelaksuj, odpręż po ciężkim dniu.
 8. Zadbaj o swój sen – wysypiaj się, sen to Twój największy sojusznik w walce z negatywnym stresem – sen zwiększa produktywność, podwyższa koncentrację, poprawia nastrój, a dodatkowo wzmacnia system odpornościowy.
 9. Unikaj używek – często pogłębiają stres, wzmacniają lęk.
 10. Stosuj zdrową dietę – odpowiednia dieta wzmocni organizm, uspokoi nerwy i uodporni Cię na stres – wzbogać ją o witaminy, produkty białkowe, węglowodany, świeże owoce i warzywa, orzechy, czekoladę (ale gorzką– jest bogata w magnez), zioła, produkty zbożowe, pij także dużo wody mineralnej, niegazowanej (oczyszcza organizm).
 11. Uprawiaj sport – zredukuj niepotrzebne napięcie poprzez ruch.
 12. Dużo się śmiej – śmiech jest mistrzem w eliminowaniu napięcia, rozluźnia mięśnie, rozjaśnia buzię, przywraca wiarę i ożywia nadzieję na lepsze jutro.
 13. Rozładuj nagromadzony stres poprzez kontakt z naturą – pobądź sama ze sobą, wsłuchaj się w odgłosy natury, nasyć oczy pięknymi widokami, pooddychaj świeżym powietrzem – w ten sposób poprawisz sobie nastrój, zredukujesz napięcie.
 14. Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność – idź na spacer, posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj ciekawą książkę lub artykuł, przygotuj sobie odprężającą kąpiel – możliwości jest niezliczona ilość.
 15. Zadbaj o najważniejsze dla Ciebie relacje z bliskimi Tobie osobami. Mniej skupiaj się na dobrach materialnych a bardziej budowaniu zdrowych i silnych związków czy też przyjaźni.

To tylko początek inspiracji jak można zacząć dbać o siebie. Wiele z tych punktów nie są odkrywcze. Zdarza się, że szukamy tzw. „magicznej różdżki”, która spowoduje, że lepiej będziemy sobie radzili z codziennością. W tym wpisie sugerujemy zająć się na początek profilaktyką. To tańsze podejście, niż gdy przychodzi moment, gdy musimy zająć się efektami nagromadzonego dystresu (stres negatywny).

Zajmij się sobą. Jesteś najważniejszą osobą w Twoim świecie.

Pozdrawiam, Iwona Firmanty

Psycholog, Coach ICC, Socjolog, Trener biznesu

Właścicielka firmy szkoleniowej Human Skills

Założycielka projektu Sukces Kobiety Biznesu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn