Odwaga ma wiele barw i kolorów. Czasami jest jasna jak ciepłe słońce, promienieje blaskiem śmiechu i radosnej, nieskrępowanej pewności siebie kobiety, która wie i czuje, że jest dobrze. Kobiety, która wie, że osiągnęła swój cel, że z werwą idzie dalej. Czasem odwaga to powiedzenie NIE. Manifestowanie tego „NIE” poprzez słowa, zachowania, albo też ich brak. Poprzez nieustępliwość szalejącej ulewy, poprzez zaciętości morskich fal w czasie sztormu. Jest też odwaga cicha – taka, której prawie nie widać dopóki jest, ale której brak odczuwamy, my kobiety, tak bardzo boleśnie, każdym skrawkiem skóry. Odwaga w byciu sobą – taką, jaką jestem. Bez okłamywania, siebie i innych. Bez pudru i różu

Działanie i niedziałanie to odwaga. Krzyk i brak krzyku to odwaga. Czerwona szminka i brak makijażu to odwaga… bo to wszystko zależy od punktu wyjścia, od intencji, od kontekstu. Od nas!

Odwaga, jak mówi badaczka i pisarka, Brene Brown,  zaczyna się od autentyczności. Dla niej autentyczność to codzienna praktyka odpuszczania tego, kim uważamy, że powinnyśmy być i akceptacja tej, którą naprawdę jesteśmy. W głębi duszy, serca, głowy czy ciała – jak Wam potrzeba.

Odwaga w byciu sobą rośnie, dojrzewa z nami… Potrzebuje wiatru, deszczu i słońca, potrzebuje oddychać. Potrzebuje tej „ciemnej strony” aby jej jasność wybrzmiała bardziej, mocniej, wyraziściej, sztuką jest spojrzeć w lustro i powiedzieć „to już” bądź „to jeszcze nie ten czas”. Kiedy wyzbędziesz się idealizowania, jednej słusznej historii, skrajności, Twoja odwaga ma szansę się wybić na pierwszy plan. Pisarka Maya Angelou, mówi „Tell the truth. To yourself first. And then to your kids”. Najpierw sobie powiedz co jest prawdziwe. Jak w samolocie. W pierwszej kolejności zakładamy maski sobie, potem pomagamy innym… bo bez tlenu nie mamy szans. A co jest Twoim tlenem?

To nie jest pytanie, z którym jest wygodnie… to nie jest pytanie o pogodę… „O cześć, co tam u Ciebie? Wiesz już czym dla Ciebie jest odwaga w byciu sobą?”. Właśnie dlatego spotkania rozwojowe, treningi, szkolenia potrafią sporo zmienić. Nasza szefowa, Iwona Firmanty pyta wprost: Wybierzesz nowe buty czy rozwój? I namawia…”Kiedy już będziesz tam gdzie chcesz być, to i boskie buty się znajdą”.

Do odwagi przede wszystkim potrzeba otwartej głowy.

Jest taka koncepcja Dr Dweck: Growth Mindset. Pomysł na to, że z otwartą głową jesteśmy skuteczniejsze, pewniejsze swego, uczymy się szybciej, mamy przestrzeń na wyciąganie wniosków ze swoich błędów i na zadawanie pytań z ufnością i pewnością, że warto. Z przekonaniem, że ja sama wiem o sobie najwięcej. Że to ja stanowię o sobie, nikt inny.
https://www.ted.com/talks/carol_dweck_the_power_of_believing_that_you_can_improve

Jeszcze wspomniana już Brene Brown, świetny człowiek i przede wszystkim silna kobieta. To jest jej opowieść o tym, co uratuje świat. To też opowieść o sile wrażliwości, o naturze emocji i o pewności, że jestem wystarczająco dobra. I’m enough. Wszystko na podstawie wieloletnich badań…

https://www.ted.com/talks/brene_brown_the_power_of_vulnerability

Pozdrawiam,
Ewa Strzyżewska

.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn