Szkolenie na zamówienie ‘’Kobiety w IT".

kobiety w IT

Szkolenie "Kobiety w IT" dla kobiet w organizacjach IT, firm wspierających informatyczki, programistki, ekspertki IT.

Nowoczesne IT to już zdecydowanie nie tylko mężczyźni. Chociaż czy można powiedzieć, że IT to byli zawsze tylko mężczyźni?

Jeszcze w latach 60. i 70. w Polsce programistki nie były dużo mniej liczne od programistów i nikt wówczas nie uważał, że to typowo męski zawód. Co więcej, u zarania tego zawodu był on zdecydowanie sfeminizowany. Dopiero presja wynikająca z rosnącego zapotrzebowania na usługi IT, a co za tym idzie – coraz wyższe pensje specjalistów sprawiły, że kobiety z tego zawodu zaczęły znikać, co jest powiązane z kulturowo uwarunkowanym przejmowaniem lepiej opłacanych stanowisk przez płeć męską.

Obecnie świat STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) coraz częściej zauważa nierówności i stereotypy, których ofiarą padają kobiety. Szeroko opisywane są zatem takie mechanizmy jak efekt Matyldy, który oznacza, że te same odkrycia dokonywane przez kobiety i mężczyzn nie są traktowane z równą atencją i odkrycie dokonane przez kobietę jest najczęściej bagatelizowane, podczas gdy okrycie dokonane przez jej męski odpowiednik w branży jest zauważane i doceniane (czasami są to dokładne te same odkrycia – kobieta ogłaszająca je jest zbywana, mężczyzna „odkrywający” dane zjawisko jakiś czas później jest traktowany jako pierwszy i jedyny odkrywca). Kobiety w IT padają także ofiarą znanych nam zjawisk takich jak lepka podłoga, która sprawia, że kobiecie dobrej w swoim fachu rzadziej proponuje się awans lub transfer do innego działu w obawie przed utratą efektywnego pracownika, szklany sufit w IT, na którym zatrzymuje się masa zdolnych, ambitnych kobiet (co często jest tłumaczone fałszywymi obawami o zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego kobiety-matki), czy przeciekająca rura, dzięki której im wyżej na szczeblach kariery zawodowej, tym mniej kobiet.

Z myślą o rozwijaniu potencjału kobiet w działach IT w organizacji oraz umożliwieniu im świadomego wykorzystania swoich zdolności i wiedzy, prezentujemy innowacyjne szkolenie skoncentrowane na znoszeniu barier ograniczających i  przeciwdziałanie stereotypom, które odpychają kobiety od kierunków rozwoju w IT. 

zaufanie

Zaufanie

wspolpraca

Współpraca

motywacja

Rozwój i motywacja

sukces

Sukces

Wybierz szkolenie opracowane z myślą o Twoich potrzebach!

Szkolenie zamknięte, czyli szkolenie na zamówienie o spersonalizowanym programie dopasowanym do potrzeb grupy jest najbardziej efektywną formą wsparcia rozwoju Pracowników. Na podstawie zrozumienia Twojej branży, celu wydarzenia oraz wyzwań czekających na Twój zespół, opracujemy program i metody szkoleniowe, które najpełniej uzupełnią wiedzę, umiejętności i postawy Pracowniczek oraz Pracowników. Działamy w zgodzie z Tobą, Twoim stylem i możliwościami. Razem osiągniemy sukces, którego definicji Ty sama jesteś Autorką! 

Opis szkolenia:

Szkolenie na zamówienie “Kobiety w IT” pomoże nie tylko w pokonywaniu  barier ograniczających kobiety w branżach zmaskulinizowanych,  przeciwdziałaniu stereotypom w otoczeniu zawodowym, ale także w  dostosowaniu miejsca pracy kobiet do kobiecych standardów i wymagań. 

Spotkanie może przyjąć formę wykładu, webinaru lub “power speech”, w którym poruszone zostaną tematy pomagające poszerzyć perspektywę pracowników danej organizacji, bez względu na płeć. 

Przykłady? Kobiety są pomijane nie tylko przy awansach – nie są brane pod uwagę także w czasie testowania sprzętów (nawet stereotypowo łączonych z płcią żeńską sprzętów AGD), dzięki czemu duża część robotów kuchennych, czy smartfonów nie jest dostosowana do kobiecych, czyli statystycznie rzecz biorąc mniejszych dłoni. Podobnie ma się sprawa z samochodami, które nie tylko mają „statystycznie męskie” gabaryty, ale cały system ochrony życia i zdrowia na czas wypadku, obliczony jest na wzrost i wagę przeciętnego mężczyzny. Dzięki temu znacznie wyższy odsetek kobiet ginie w wypadkach, w których lepiej chroniony mężczyzna wychodzi często bez szwanku. Nawet leki są w większości testowane na mężczyznach, ponieważ kobiety, jako ulegające cyklicznym zmianom hormonalnym, nie są postrzegane jako stabilne obiekty testowe. Przez to kobiety są najczęściej ofiarami zupełnie nieprzewidzianych przez producenta skutków ubocznych, one też najczęściej umierają lub zostają trwale okaleczone w wyniku ich wystąpienia.

Szkolenie zamknięte, czyli szkolenie na zamówienie ‘’Kobiety w IT’’ skupia się przede wszystkim na pokazaniu Uczestniczkom i Uczestnikom, w jaki sposób stereotypizacja ze względu na płeć ogranicza budowanie różnorodności w świecie IT. Celem spotkania z Ekspertką tematu będzie wzmocnienie świadomości i przedstawienie praktycznych możliwości włączania kobiet do świata IT bez stosowania uprzedzeń, stereotypów lub ograniczających przekonań.  

Program szkolenia stworzyła Ekspertka w tym temacie, wywodząca się z silnie zmaskulinizowanego środowiska – Wojska Polskiego – dr Joanna Frączek- Broda. Trenerka przedstawi nie tylko obraz aktualnej sytuacji genderowej w Polsce, ale także korzenie tego stanu i rozwiązania dla problemów z niego wynikających.  

Szkolenie może być dostosowane do warsztatowej formy, opierając się na następujących metodykach:  ćwiczenia do indywidualnego wykonania podczas szkolenia; 
ćwiczenia w parach, ćwiczenia w podgrupach. 

Cele szkolenia:

Cele szkolenia na zamówienie dopasowane są zawsze do indywidualnie spersonalizowanego programu szkoleniowego. Na podstawie programu tego szkolenia Uczestnicy nabędą wiedzę o:

Korzyści z udziału w szkoleniu:

Program szkolenia:

MODUŁ I. Z czym mierzą się kobiety w branży IT.

MODUŁ II. Wyzwania i zalety w zespołach IT mieszanych płciowo.

MODUŁ III. Znaczenie zaangażowania kobiet w IT.

MODUŁ IV. Podsumowanie. 

Zaufaj naszej wiedzy, kompetencjom i kobiecej intiucji!

Merytoryczne doradztwo i diagnoza szkoleniowa. 

 Najwyższa jakość usług na każdym etapie realizacji.

Indywidualne podejście i dopasowanie do potrzeb. 

Współpraca oparta o zaufanie i opiekę poszkoleniową. 

Dokładne zrozumienie potrzeb i oczekiwań.

Interesuje Cię oferta szkolenia na zamówienie "’Kobiecy Leadership- budowanie wzajemności w przywództwie’’?

Skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

biuro@humanskills.pl

Potrzeby naszych Klientek są dla nas najważniejsze.

Na pytania odpowiemy mailowo lub telefonicznie w godzinach od 08:30 do 16:30 w dni robocze.

Projekty rozwojowe i szkoleniowe realizujemy w naszych salach szkoleniowych w centrum Warszawy lub na życzenie Klienta na terenie całego kraju.