Jak wzmacniać swoją asertywność?

Podczas mojej pracy zawodowej mam możliwość każdego dnia spotykać się z kobietami, które w różny sposób rozumieją asertywność. Czasami są zbyt uległe i dziwią się, dlaczego ich otoczenie ciągle tylko od nich bierze a nie daje. Czasami są zbyt agresywne, bo chcą wyznaczyć granice, które już ktoś wcześniej im naruszył.

Asertywność to osobista postawa w działaniu czy też Twój wewnętrzny monolog, który Ci mówi, że Ty i Twoje potrzeby są ok i tak samo potrzeby Twojego otoczenia.

Asertywność to umiejętność wywarzenia między uległością i agresją. Każdej z nas może zdarzyć się być w jakiś relacjach czy sytuacjach raz być zbyt uważną na czyjeś interesy i czyjeś potrzeb – bywa kosztem naszych własnych. Zdarza się również, że mając dosyć otoczenia, które tylko bierze albo co też jest możliwe, po prostu korzysta z tego, że dajemy…możemy w pewnym momencie nie wytrzymać i próbować wyznaczyć granicę.

Ważne: droga do asertywności wiedzie przez zachowania uległe i agresywne…poprzez którą dąży się do równowagi, która wzmacnia asertywność.

Asertywność to postawa Ja jestem OK i Ty też jesteś OK.

Uległość to postawa Ja jestem nie Ok ale Ty jesteś OK – Twoje słowo, potrzeba są ważniejsze od moich.

Agresja to postawa Ja jestem OK ale Ty jest nie OK – ja muszę wyznaczyć Ci granicę, bo już mam dosyć, już nie mam siły, ile można…

Manipulacja to jest postawa Ja nie jestem OK ale i Ty nie jesteś OK – ja uważam, że ma prawo stosować w stosunku do ciebie takie zachowania bo…

Jak na co dzień wzmacniać swoją asertywność?

Polecam Ci serię poniższych pytań. Stosuj je z rozwagą i uważnością na to, że asertywność do dążenie do równowagi między troszczeniem się o swoje potrzeb a uważnością na potrzeby otoczenia.

1.Dlaczego ta osoba przychodzi do mnie w tej sprawie?

2.Czy to mój zakres obowiązków czy przysługa?

3.Co ja z tego będę miała?

4.Jak to wpłynie na moje sprawy?

5.Czy jest zachowana równowaga między tym co daję i co otrzymuję?

6.O co w zamian poproszę?

7.Czy jeżeli nie proszę o coś w zamian, to dlaczego?

8.Jak się z tym czuję?

9.Jeżeli nie chce czegoś w zamian, to znaczy, że to jest mój prezent i nie oczekuję rekompensaty, uznania, szacunku?

10.Za co sobie podziękuję?

Zadbaj o siebie 🙂 Jesteś najważniejszą osobą w Twoim życiu 🙂

Pozdrawiam, Iwona

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn