Jak wzmacniać swoją asertywność?

Jak wzmacniać swoją asertywność?

Podczas mojej pracy zawodowej, każdego dnia, mam możliwość spotykać się z kobietami, które w różny sposób rozumieją asertywność. Czasami są zbyt uległe i dziwią się, dlaczego ich otoczenie ciągle “tylko od nich bierze, a nie daje”. Czasami z kolei, są zbyt agresywne, gdyż są wyczulone na swoje granice, które już ktoś wcześniej im naruszył.

Asertywność to osobista postawa w działaniu czy też nasz wewnętrzny monolog, który mówi: Ja i moje potrzeby są ok i tak samo potrzeby mojego otoczenia są ok.

Asertywność to umiejętność wywarzenia między uległością i agresją. Każdej z nas, może zdarzyć się być w jakiś relacjach czy sytuacjach, w której jesteśmy zbyt uważne na czyjeś interesy i czyjeś potrzeby, bywa też, że kosztem naszych własnych. Zdarza się również, że mając dosyć otoczenia, które “tylko bierze”, albo co też jest możliwe, po prostu korzysta z tego, że dajemy…w pewnym momencie nie wytrzymujemy i próbujemy wyznaczyć granicę.

Ważne droga do asertywności wiedzie przez zachowania uległe i agresywne…poprzez tę drogę dążymy do równowagi, która wzmacnia asertywność.

Postaram Ci się teraz wyjaśnić, czym różnią się poszczególne postawy:

Asertywność to postawa: Ja jestem OK i Ty też jesteś OK.

Uległość to postawa Ja jestem nie OK, ale Ty jesteś OK – Twoje słowo, potrzeba są ważniejsze od moich.

Agresja to postawa Ja jestem OK ale Ty jest nie jesteś OK – ja muszę wyznaczyć Ci granicę, bo już mam dosyć, już nie mam siły, ile można…

Manipulacja to jest postawa Ja nie jestem OK, ale i Ty nie jesteś OK – Ja uważam, że ma prawo stosować w stosunku do Ciebie takie zachowania bo…

Jak na co dzień wzmacniać swoją asertywność?

Polecam Ci serię poniższych pytań. Stosuj je z rozwagą i uważnością na to, że asertywność do dążenie do równowagi między troszczeniem się o swoje potrzeby a uważnością na potrzeby otoczenia.

1.Dlaczego ta osoba przychodzi do mnie w tej sprawie?

2.Czy to mój zakres obowiązków czy przysługa?

3.Co ja z tego będę miała?

4.Jak to wpłynie na moje sprawy?

5.Czy jest zachowana równowaga, między tym co daję i co otrzymuję?

6.O co w zamian poproszę?

7.Czy jeżeli nie proszę o coś w zamian, to dlaczego?

8.Jak się z tym czuję?

9.Jeżeli nie chce czegoś w zamian, to znaczy, że to jest mój prezent i nie oczekuję rekompensaty, uznania, szacunku?

10.Za co sobie podziękuję?

Zadbaj o siebie 🙂 Jesteś najważniejszą osobą w Twoim życiu 🙂

Pozdrawiam, Iwona

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn