Jak płynnie wprowadzić zmianę w życie?

Od początku stycznia minęły już prawie dwa miesiące. Czy dalej podążasz za swoimi postanowieniami noworocznymi, czy może odłożyłeś je na bok i po raz kolejny zrezygnowałeś ze swoich marzeń i celów? Mam dla Ciebie kilka rad, wskazówek, które pomogą Ci powrócić na pole walki, a dodatkowo pomogą wytrwać przy działaniach do ostatecznej realizacji postanowień, ostatecznego wprowadzenia zmian w Twoim życiu.

 

  1. Wyznacz sobie deadline.

Ustaw konkretną datę w kalendarzu, na kiedy planujesz wdrożenie swojego pomysłu w życie – ustrzeże Cię to przed odwlekaniem w nieskończoność decyzji np. o odejściu ze starej firmy.

  1. Wyznacz checkpointy.

Rób sobie cotygodniowy przegląd i sprawdzaj, czy poruszasz się we właściwym kierunku – dzieki temu będziesz na bieżąco obserwować, jak duże postępy już zrobiłeś. Pilnuj, żeby nie zafundować sobie zbyt dużej presji – zostaw miejsce na czynniki losowe. Jeżeli chciałeś do 15 lutego wykonać 50 procent planu, a udało Ci się 30 procent, nie karz siebie za to, tylko doceń, że już tak dużo zrobiłeś. Nagradzaj się za ukończenie kolejnych odcinków.

  1. Działaj metodą małych kroków.

Postaw na ewolucję, nie rewolucję. Nie musisz mieć od razu gotowego wszystkiego na tip-top – pozwól, żeby Twój plan się dobrze ukorzenił.

  1. Nie skupiaj się za bardzo na detalach.

Odrzuć perfekcjonizm i przekonanie, że aby wystartować ze swoim projektem, trzeba mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Czasem wystarczy, że projekt jest przygotowany na 70 procent, by móc wystartować – skup się na wizji, nie na szczegółach.

  1. Przygotuj się na momenty zwątpienia.

Zawsze się pojawiają, więc lepiej się na nie zawczasu nastawić. Kiedy pojawi się jakaś negatywna emocja, pomyśl, że nic złego się nie dzieje, że to naturalnie w sytuacji życiowej zmiany. Jeśli poczujesz, że dopadł Cię poważniejszy kryzys – poszukaj zaufanej osoby, która Ci pomoże przez niego przejść – coacha lub psychologa pracującego metodą life albo work coachingu.

  1. Znajdź swoich ambasadorów zmiany.

Czyli osoby, które będą Cię wspierać i motywować podczas całego procesu zmiany. To mogą być zaufani znajomi, którzy pomogą Ci oddzielić realne przeszkody od nieuzasadnionych przekonań; ludzie sukcesu, którzy doszli już tam, dokąd Ty dopiero zmierzasz (możesz korzystać z ich rad zawartych w książkach, na blogach, na YouTubie); czy osoby będące na podobnym etapie życiowym jak Ty.

 

Do dzieła! 🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Iwona Firmanty

 

Szkolenie, które prowadzi Iwona Firmanty:

KOBIETA ALFA Poznaj swoje cztery boginie i zadbaj o ich równowagę

 

 

Część tekstu pojawiła się w czasopiśmie “Sens w pracy”, wydanie specjalne, nr 3/2017.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn