Dbanie o własne potrzeby, mimo, że stanowi fundament dobrego samopoczucia i satysfakcji z życia, nie zawsze przychodzi nam łatwo.
Potrzeba to stan albo poczucie niedoboru lub braku jakichś wartości czy dóbr koniecznych do utrzymania co najmniej podstawowego standardu biologicznego, psychicznego, materialnego funkcjonowania człowieka, także w społeczeństwie. (PWN)
Zwróć uwagę na słowo „koniecznych” , nie znajduje się tu ono przypadkiem. A jednak często żyjemy w złudzeniu, że pomijając własne potrzeby lub zostawiając ich realizację na „kiedyś”, „jak wystarczy czasu”, „jak już inni będą zaopiekowani” nie wpływamy na swoją niekorzyść. Świadomość konsekwencji zaniedbywania własnych potrzeb pomaga zrozumieć, że zaznaczanie ich i realizowanie nie są kwestią wyboru, są koniecznością. O ile oczywiście pragniemy czerpać z życia radość, utrzymywać energię niezbędną do osiągania celów i spełniania marzeń. Życia pełną piersią, na własnych zasadach, w poczuciu satysfakcji z życia społecznego, zawodowego i zupełnie prywatnego świata wewnętrznego. A przecież właśnie tego pragnie każda z nas, prawda?
Nie ma tu znaczenia, czy jesteś kobietą sukcesu i prowadzisz własny biznes lub z powodzeniem awansujesz i zdobywasz nowe szczeble na drabinie swojej kariery. Każda z nas czasem zapomina o własnych potrzebach, stawiając potrzeby innych dużo wyżej w priorytetyzacji, niż własne.
Jakie są konsekwencje zaniedbywania własnych potrzeb?
Zaniedbywanie własnych potrzeb może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Kiedy pomijamy swoje potrzeby skupiając się np. na maksymalizacji osiągnieć zawodowych za wszelką cenę lub utrzymaniu szczęścia i komfortu swojego partnera, nasze ciało i umysł stają się przemęczone, co może prowadzić do:
- stanów lękowych,
- depresji,
- chronicznego zmęczenia,
- a nawet chorób somatycznych.
Ignorowanie własnych potrzeb szybko zaprowadzi Cię też do utraty samooceny i obniżenia poczucia własnej wartości. Kiedy zaniedbujemy swoje potrzeby, a nasza uwaga skupia się na innych (naszym otoczeniu, rodzinie, znajomych, partnerach biznesowych), doprowadzamy się do uczucia, że my same jesteśmy niepotrzebne, mniej ważne, my możemy poczekać- często w nieskończoność. Długotrwałe przebywanie w stanie „inni, nie ja” może prowadzić do zagłębienia się w nas poczucia beznadziejności, utraty motywacji, przekonania, iż nie jesteśmy wystarcząco dobre, by zasłużyć na satysfakcję.
Jak skutecznie dbać o swoje potrzeby?
Aby móc realizować w życiu swoje cele i marzenia musisz mieć na to czas i energię. Jeżeli będziesz za dużo od siebie dawała, to nie zdziw się, że inni będą brali. Gdy ktoś dostaje czegoś za dużo, to przestaje to doceniać. Dlaczego? Ponieważ sam na to nie zapracował. Nie poczuł realnej wartości inwestycji, jaką trzeba ponieść, aby otrzymać to, czego się chce. Im więcej od siebie dajesz, a nie prosisz o coś dla siebie, tym szybciej zrodzi się w Tobie frustracja i roszczenia otoczenia.
Frustracja to zła energia, ale też i dobry komunikat. To emocja, która ma na celu uświadomienie Tobie, że dzieje się coś, co niekoniecznie działa na Twoją korzyść.
Przeczytaj uważnie te 9 złotych zasad, które powinna poznać, zapamiętać i natychmiast wdrożyć w swoje życie każda z nas.
PAMIĘTAJ:
1. Dbaj w życiu o bilans między dawaniem, a braniem.
2. Stawiaj swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Nie po to byś żyła tylko dla siebie, ale po to, abyś miała energię i chęć, aby pomagać innym, kiedy tego naprawdę potrzebują.
3. Każdego dnia pomyśl sobie, czego dla siebie potrzebujesz.
4. Wykorzystaj dostępne zasoby. Zastanów się, jak sama możesz się o siebie zatroszczyć, a kogo możesz o to poprosić.
5. Nie ma nic złego w mówieniu innym, czego potrzebujesz. Dzięki temu możesz zobaczyć, dla kogo jesteś na tyle ważna, że usłyszy, a może zrealizuje Twoje potrzeby (lub wesprze Cię w ich realizacji).
6. Uważnie rozdzielaj energię.
7. Masz prawo mówić, co myślisz, dopóki nie jest to atak i agresja skierowana do drugiej osoby. Siłą jest mówienie, co myślisz, słabością jest atakowanie kogoś.
8. Masz prawo robić to, czego pragniesz i o czym marzysz. Masz jedno życie. Jeżeli będziesz za bardzo w życiu kierować się opinią innych ludzi, to być może zatracisz siebie. Zawsze najpierw rozważ swoją opinię na dany temat. Nie atakuj jak ktoś ma inną. Każdy ma prawo do posiadania własnej opinii.
9. Masz prawo mówić, czego potrzebujesz. Twoje otoczenie ma prawo Ci tego nie dostarczyć. Ty masz prawo zrobić z tym, co uważasz. Zawsze pamiętaj o pozytywnej reakcji. Atak to zła energią. Nie warto, aby obróciła się przeciwko Tobie.
Masz znacznie więcej praw niż uważasz. Dbaj o siebie. Szanuj siebie. Nie rób innym tego, co Tobie niemiłe. Powyższe punkty absolutnie nie wykorzystują wszystkich Twoich praw i możliwości, ale będą dobrym początkiem i idealną listą wskazówek do szanowania i realizowania własnych potrzeb.
Jakie są najważniejsze cechy kobiet, które skutecznie dbają o swoje potrzeby?
Wyobraź sobie kobietę, która uznała wagę własnych potrzeb i postanowiła systematycznie dbać o ich realizację. Jaka jest ta kobieta?
Oto przykład Ani, który pozwoli Ci lepiej zwizualizować możliwości, które daje stan zaspokojenia i uznania swoich potrzeb.
Ania to kobieta realizująca swoje potrzeby, jest pewna siebie i asertywna. Potrafi wyrażać swoje pragnienia i oczekiwania w sposób jasny i zdecydowany, ale jednocześnie szanuje granice innych ludzi. Jest świadoma swojej wartości i wie, że zasługuje na spełnienie. Buduje dzięki temu zasoby do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, domowym i biznesowym.
W biznesie jest ambitna, ale jednocześnie potrafi znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym. Potrafi skutecznie radzić sobie ze stresem i presją w pracy, a także zorganizować swoje obowiązki w sposób, który pozwala jej realizować swoje potrzeby. Ma własne pasje, a znajomi mówią o niej „to inspirująca kobieta”.
W życiu rodzinnym jest czuła i empatyczna. Potrafi słuchać innych i dawać im wsparcie, ale nigdy przy tym nie zapomina o swoich własnych potrzebach i dba o to, by jej bliscy również je respektowali. Jest zdecydowana, chociaż jednocześnie potrafi negocjować i szukać rozwiązań, które są korzystne dla wszystkich.
Ania ma własny styl, bo żyje w zgodzie ze sobą, własnym życiem pełnym satysfakcji, spełnienia i szacunku do siebie samej.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zadbaniu o siebie to zapraszam Cię do kontaktu, skorzystania z naszych szkoleń i coachingów w ramach projektu Sukces Kobiety Biznesu.
Jesteś dla siebie najważniejszą osobą na ziemi. Nie zapominaj o tym.
Iwona Firmanty