Aby móc realizować w życiu swoje cele i marzenia musisz mieć na to czas i energię. Jeżeli będziesz za dużo od siebie dawała, to nie zdziw się, że inni będą brali. Gdy ktoś dostaje czegoś za dużo, to przestaje to doceniać. Dlaczego? Ponieważ sam na to nie zapracował. Nie poczuł realnej wartości inwestycji, jaką trzeba ponieść, aby otrzymać to, czego się chce. Im więcej od siebie dajesz, a nie prosisz o coś dla siebie, tym szybciej zrodzi się w Tobie frustracja i roszczenia otoczenia.

Frustracja to zła energia, ale też i dobry komunikat. To emocja, która ma na celu uświadomienie Tobie, że dzieje się coś, co niekoniecznie działa na Twoją korzyść.

Pamiętaj:

  1. Dbaj w życiu o bilans między dawaniem, a braniem.
  2. Stawiaj swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Nie po to byś żyła tylko dla siebie, ale po to, abyś miała energię i chęć, aby pomagać innym, kiedy tego naprawdę potrzebują.
  3. Każdego dnia pomyśl sobie, czego dla siebie potrzebujesz.
  4. Wykorzystaj dostępne zasoby. Zastanów się, jak sama możesz się o siebie zatroszczyć, a kogo możesz o to poprosić.
  5. Nie ma nic złego w mówieniu innym, czego potrzebujesz. Dzięki temu możesz zobaczyć, dla kogo jesteś na tyle ważna, że usłyszy, a może zrealizuje Twoje potrzeby (lub wesprze Cię w ich realizacji).
  6. Uważnie rozdzielaj energię.
  7. Masz prawo mówić, co myślisz, dopóki nie jest to atak i agresja skierowana do drugiej osoby. Siłą jest mówienie, co myślisz, słabością jest atakowanie kogoś.
  8. Masz prawo robić to, czego pragniesz i o czym marzysz. Masz jedno życie. Jeżeli będziesz za bardzo w życiu kierować się opinią innych ludzi, to być może zatracisz siebie. Zawsze najpierw rozważ swoją opinię na dany temat. Nie atakuj jak ktoś ma inną. Każdy ma prawo do posiadania własnej opinii.
  9. Masz prawo mówić, czego potrzebujesz. Twoje otoczenie ma prawo Ci tego nie dostarczyć. Ty masz prawo zrobić z tym, co uważasz. Zawsze pamiętaj o pozytywnej reakcji. Atak to zła energią. Nie warto, aby obróciła się przeciwko Tobie.

Masz znacznie więcej praw niż uważasz. Dbaj o siebie. Szanuj siebie. Nie rób innym tego, co Tobie niemiłe.

Powyższa lista absolutnie nie wykorzystuje wszystkich Twoich praw i możliwości, ale będzie dobrym początkiem. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zadbaniu o siebie to zapraszam Cię do skorzystania z naszych szkoleń i coachingów w ramach projektu Sukces Kobiety Biznesu.

Jesteś dla siebie najważniejszą osobą na ziemi. Nie zapominaj o tym.

Pozdrawiam serdecznie,

Iwona Firmanty

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn